-
Naiste sõna tahab sama vabaks kui meeste oma
“Sooline esindatus ühiskonna- ja poliitikasaadetes on Eestis tugevalt meeste poole kreenis. Näited maailmast tõestavad, et võrdsem jaotus on võimalik, kuid selleks läheb vaja juhtkonna tasandi otsust,” kirjutasin 2021. aasta detsembrikuus Müürilehes. Artikli lõpust leiab ka valemi kompleksse muutuse juhtimiseks. Sooline võrdsus, sh võrdsem esindatus ja nähtavus, on kasulik kõigile. Sugude lahknevad elukaared toovad endaga tihti…
-
Auto kraavis, naine roolis – aga mitte nii, nagu sina eelarvad!
Eesti inimesi tabas [2021.] aasta algul – kellele ootamatu, kellele pikisilmi oodatud – olukord: nii meie president kui ka peaminister mõlemad olid naised. Seda sähvatust saime küll kogeda vaid umbes üheksa kuud. Ning minu pessimistlik prognoos on, et kuigi samast soost peaministri-presidendi duosid saame järgmiste aastakümnete jooksul näha küll ja veel, pole järgmise paari- kuni…
-
Kiusamisest ei saa jagu kampaania korras ehk Kiusamise ennetamine on kokku hoidmine
Kiusamise ennetamisest ja selle vähendamise vajalikkusest on viimase 10 aasta jooksul omajagu räägitud. Mõnikord tundub, et tüdimuseni. Aina raskem on ajakirjanikele põhjendada teadus- ja tõenduspõhise kiusuennetustöö uudisväärtuslikkust, kui selle töö saavutuse tuum kipub juba aastast aastasse korduma. „TÄHELEPANU: tehes teadlaste soovitatud tegevusi järjepidevalt, kooliterviklikult ja süsteemselt, on kiusamist võimalik vähendada.“ Ometi pole senise töö tulemusel…
-
Täiskasvanudki vajavad julgust, et kiusamisse sekkuda
Lapsed soovivad kiusamise kaudu parandada näiteks iseenda positsiooni grupis, sama on täiskasvanutega, kirjutasin 2020. aasta algul rahvusringhäälingu arvamusportaalis. Kiusamise nähtusest, definitsioonist, tagajärgedest, probleemi ulatusest Eesti koolides, aga ka töökohtadel ning ühiskonnas laiemaltki on viimase viie-kümne aasta jooksul aina rohkem ja teadlikumalt räägitud. Kuigi kiusamisega seotud müüdid ning mõningad eelarvamused on visad kaduma, jääb Kiusamisvaba Kooli…
-
Kõige kõvem pähkel kiusamise ennetamisel on täiskasvanu
“Ühed kõvemad pähklid kiusuennetustöös näivad olevat just täiskasvanud ning nendega kaasas käivad müüdid ja käitumismustrid. Näiteks leidub nii lapsevanemate kui ka koolitöötajate hulgas neid, kes leiavad, et kiusamine ei tapa, vaid teeb tugevamaks,” kirjutasin rahvusringhäälingu arvamusportaalis 2019. aasta suve hakul. Kui ma pea seitse aastat tagasi noore õpetajana esimest korda klassi ette astusin, olin kindel,…