-
Mustade jõudude vastane kaitse 21. sajandi Eestis
“See suvi on olnud teisiti kui paljud möödunud suved. Sündmused Ukrainas on toonud kaasa ärevust, sügavat muretsemist ning üha uusi plärisevaid äratuskelli. Eesti ühiskond otsib nii sõpradelt kui ka iseendalt aina aktiivsemalt kinnitust, et me oleme tõesti kaitstud,” kirjutasin 2014. aasta teadmiste kuu alguses ERRi arvamusportaalis. Kuigi uuringud on näidanud, et meie rahva kaitsetahe on…
-
Kolm õde ehk Teekond sinna, kuhu naistel asja pole
Järgneb muinasjutt – pisut utreeritud, ent õpetlik – kolmest õest ja nende teekonnast üle Tööturu ränkraske maastiku Karjääriredeli Tippu. Kuigi jutust puuduvad igasugu meessangarid, olgu läbipaistvuse huvides öeldud, et kirjutamise käigus ei vigastatud ühtegi printsi valgel hobusel. Traditsiooniliste muinasväärtuste tulihingelistel austajatel lugemine omal vastutusel. Elasid kord kolm õde. Nad olid tublid, töökad ja korrektsed –…
-
Pean andma hääle, muidu saan trahvi
Valimiste lähenedes rohkem ja valimistevahelisel ajal vähem räägitakse erakondade toetusnumbrite kõrval ka valimisaktiivsusest. Kõige arvukam on teadupoolest n-ö diivanipartei toetajaskond, keda on keeruline valimiskasti juurde meelitada. Viimastegi valimiste eel nägid parteid kurja vaeva, et oma kõhklevaid toetajaid hääletama veenda, isegi hirmutada. „Kas valimisükskõiksust aitaks tõesti ületada vaid sund?“ küsisin selle aasta aprillikuu Müürilehe numbris. Kuna…
-
Kadumise lühikursus: viis korda võimsam kinoelamus
Tunned, et käid liiga harva kinos ja pole ammu ühtegi filmi suurelt ekraanilt vaadanud? Tead, et parajasti linastub palju häid Eesti filme, aga aega nende kõigi nägemiseks napib? Mul on sulle pakkumine, millest on võimatu keelduda. Kõigest 80 minutit, järjest viis värsket Eesti filmi ning piletitulust osa veel ka Ukraina filmitegijate toetuseks. Eile, 4. aprillil…
-
Kliimakriisis jäävad ellu ja tervemaks tugevad kogukonnad
Tartu Ülikooli kestliku arengu keskus korraldas 29. märtsil ka veebist jälgitava seminari „Roheline elukeskkond – kas kulu või (vaimse) tervise kindlustus“. Enamik ettekandjaid rääkis füüsilisest keskkonnast ja selle mõjust inimese tervisele. Minu jaoks kujunes huvitavaimaks aga Aet Annisti esitlus keskkonnaliikumistest. Sest see kõlas minu peas hästi kokku Gaia Vince’i raamatuga „Nomaadide sajand“, mida praegu loen.…
-
Teatrisse läksin põrguteed, ära tulin taevateed mööda
Inimene õpib ja õpetab ilmselt kõige paremini läbi lugude. Lugusid on räägitud legendide, muistendite, muinasjuttudena. Lugusid jutustavad raamatud ja muusika, kunst – olgu lõuendil, laval või kinolinal. Lugudest koosnevad religioossed tekstidki. Linnateatri Hobuveskis mängitav „Abel Sánchez. Ühe kire lugu“ on kokkuvõttes ilmselt kõigile tuttav. Lugu Kainist ja Abelist. Lugu ühe õnnetusest teise edu üle ning…
-
Sugu ja energia ehk Miks kõik rahvusvahelised veebiüritused nii ühesugused on?
Milline näeb välja järjekordne rahvusvahelise institutsiooni veebiüritus? Alustuseks tervituskõned tähtsamatelt ametnikelt, kes kokku 20-25 minuti jooksul räägivad enam-vähem samadest asjadest: et probleem on tõsine; mida valdkonnas siiani on saavutatud ning mis veel saavutamata; kui hea meel on kõiki osalejaid sellel üritusel näha; et loodetavasti järgnev paneelarutelu võimaldab neid teemasid avada. Kuigi nad ise paneeli tarbeks…
-
Võidab see, kes oskab vähemaga toime tulla
Pidev puudus, eriti Nõukogude okupatsiooni lõpukümnenditel, siis keerulised üheksakümnendad ning võitja-võtab-kõik-tüüpi nullindate buum – see kogemus on juurutanud enamikku meist iha püüelda kõrgemale, lubada endale rohkem, elada suuremalt, rikkamalt, paremini. Ilmselt on paljud inimesed unistanud kui mitte häärberist, siis vähemalt suurest ja korralikust majast koos märkimisväärse aiaga. Lotovõidust või paarist. Uhiuuest autost. Oma esimesest (ja…
-
Natalie Mets, Riina Sikkut, Triin Toomesaar: Kogu maailm vajab Eestilt feministlikku julgeolekupoliitikat
Vastumeelsus selle suhtes, et Eesti võiks teha teadlikku (välis)poliitilist tööd selle nimel, et naised ja tüdrukud üle maailma kogeks elementaarseid inimõigusi, tundub 21. sajandi Eestis sama ootamatu kui sõda 21. sajandi Euroopas, kirjutavad sotsiaaldemokraadid Natalie Mets, Triin Toomesaar ja Riina Sikkut Postimehes. Eriti kui mõningatest reaktsioonidest võib välja lugeda, et kõikide inimeste võrdsete õiguste, võimaluste…
-
Prooviks nii, et eestlase lemmiktoit poleks teine eestlane
Inimene harjub ja kohaneb. Kõigega. Raudtee kõrval elades õpib inimene sügavalt magama, mööduvatest kaubarongidest hoolimata. Koolis või tööl kaua kiusamist omal nahal kogenud või seda korduvalt pealt vaadanud inimesed kipuvad leppima ja eeldama, et elu selliselt käibki. Kodus vaimset ja füüsilist vägivalda näinud lapsed ei pruugi täiskasvanuna oma partnerilt muud käitumist oodata osatagi. Esimesed rindeteated,…